Vejos priežiūra

Laistymas

Laistyti reikia atsižvelgiant į gamtines sąlygas. Dažni ir trumpalaikiai laistymai yra mažai efektyvūs. Per parą 1 m2 vejos turėtų gauti priklausomai nuo oro temperatūros nuo 3 iki 8 litrų vandens. Laistyti reikėtų ryte arba vakare, kai vandens nugaravimas nuo dirvos paviršiaus minimalus.

Pjovimas

Reguliarus pjovimas palaiko veją tvarkingą, padeda kovoti su piktžolėmis, stimuliuoja šaknų sistemos tvirtėjimą. Pjaunant žolę nepatartina ją trumpinti daugiau kaip vien trečiąja jos aukščio. Pirmą pavasarinį pjovimą atliekame, kai žolės aukštis pasiekia 8-10 cm. Aktyvios vegetacijos periodu veja pjaunama ne rečiau kaip kartą per savaitę. Būtina stebėti, kad pjovimo mašinos peiliai būtų aštrūs. Nupjauta žolė nuo vejos turi būti šalinama.

Tręšimas

Tręšiant žolė turi būti sausa o dirva drėgna. Tręšti geriausia prieš lietų arba laistymą, tam kad trąšos ištirptų. Papraščiausias būdas – išbarstyti trąšas rankomis per du kartus, skersai ir išilgai arba barstytuvu.

Tręšti kompleksinėm trąšom:

Pavasarį – balandžio vyduryje,pabaigoje

Vasarą- iki rugpjūčio vydurio

Rudenį – rugsėjo pabaigoje,spalio pradžioje.

Vejoms būtina užtikrinti pakankamą kiekį azoto (N), forforo (P), Kalio, (K) , kalcio (Ca), magnio (Mg) ir sieros (S). Be to, reikalingi ir mikroelementai. Azotas (N) skatina augimą bei velėnos sutankėjimą, žolėms suteikia sodriai žalią spalvą, slopina piktžolių bei ankštinių žolių augimą. Pakankamai aprūpintos azotu, žolės atsparesnės sausroms. Fosforas (P), padeda pasisavinti maisto medžiagas bei stimuliuoja mikrofloros ir mikroorganizmų veiklą dirvoje, stiprina augalo šaknių sistemą. Vejų žolėms reikia nemažai kalio (K). Kalis, padeda geriau pasisavinti maisto medžiagas, padidina augalų atsparumą šalčiui ir ligoms.

Kiti vejų priežiūros darbai

Kovoti su piktžolėmis galima šalinant jas rankomis, arba naudoto tikslinio veikimo herbicidus.

Jaunoje vejoje herbicidais pirmą kartą galima purkšti tuomet, kai žolė užaugina bent 3 lapukus ir pradeda krumytis. Svarbu pasirinkti tinkamus chemikalus. Nepurškite šaltą, labai karštą, lietingą ar vėjuotą dieną. Nepurškite iš karto po lietaus, žolė turi apdžiūti. Kad efektas būtų geras, nuo purškimo iki lietaus ar laistymo turi praeiti ne mažiau kaip 5 valandos. Rekomenduojama veją nupjauti, palaukti porą dienų, tuomet nupurkšti herbicidais ir dar dienelę ar dvi vejos nepjauti, Nupjovus – patręšti azoto, arba, jeigu jau laikas – kompleksinėmis trąšomis. Piktžolės nesunyksta iš karto, jos ima vysti ir sudžiūva maždaug per 10-20 dienų.

Nuo piktžolių purškiama šiais herbicidais – Banvelu, Lontrelu, Starane, Kemira MCPA. Lontrelas ypač efektyvus prieš ramunes, kiaulpienes, dobilus, kiečius, usnis, lakišius, gaivas, gerai naikina ir šalpusnius, dagius, galinsogas, kraujažoles. Banvelas gerai naikina burnočius, balandas, šunramunius, dirvinius ridikus, žliūges, gysločius, rūgštynes, kiaulpienes. Kemira MCPA gelbsti nuo rūgštynių, dilgėlių, kiaulpienių, trikerčių žvaginių, dirvinių nemiršėlių, daržinių žliūgių, gysločių, vėdrynų. Starane tinka nuo notrelių, neužmirštuolių, kibiųjų lipikų, pelėvirkščių, nemiršėlių, takažolių, dirvinių vijoklių, gaivų, žvirbliarūčių, čiužučių, kežių.

Starane 180 ir Kemira MCPA mišinys sunaikina daugumą piktžolių, šiam mišiniui ypač jautrūs ir dobiliukai. Visi herbicidai kenkia aplinkai. Nepamirškite perskaityti naudojimo taisykles ant pakuotės ir jomis vadovautis.

Piktžolių visuomet būna daugiau tose vejose, kurios įrengtos šalia apleistų, nenaudojamų plotų (naujuose privačių namų kvartaluose ir pan.) – jų sėklų nuolat atneša vėjas. Jeigu veja sveika, gerai prižiūrima, o žolė tanki, piktžolių bus mažiau. Jos greitai įsikuria išplikusioje ar retoje, nusilpusioje vejoje. Svarbu nepjauti jos per žemai ir nepamiršti laiku patręšti.

Vejos šukavimas atliekamas pavasarį grėbliu arba specialiomis metalinėmis šukomis. Tokiu būdu iš vejos pašalinamos šiukšlės, negyva pernykštė žolė, susidariusi „velėna“.

Vertikalus vejos pjaustymas, atliekamas specialiomis mašinomis 5-10 cm gyliu.

Mulčiavimas atliekamas rudenį. Jo tikslas, užpildyti atsiradusius smulkius nelygumus. Mišinys mulčiavimui paprastai ruošiamas iš smėlio, derlingo dirvožemio ir organinių trąšų. Mišinys turi būti sausas ir birus. Jie turi būti gerai išmaišyti ir susmulkinti.

Aeracija – gilus velėnos subadymas. Jo tikslas – palengvinti oro patekimą į gilesnius suspaustos velėnos sluoksnius. Jis atliekamas specialiomis mašinomis arba šakėmis.