Vejos įrengimas
Pirmiausia numatomi vejos kontūrai ir ribos, vėliau ruošiamas vejos pagrindas. Numatytoje vejos vietoje negali būti statybinių atliekų, šiukšlių akmenų būtina pašalinti nereikalingus med-ius ir krūmus, daugiametes piktžoles.
Prieš pradedant vejos įrengimo darbus, reikia įvertinti būsimos vejos laistymo ir drenavimo sistemų įrengimo poreikį.
Atlikus pagrindo formavimo darbus, būtina įsitikinti, kad dirvoje neliko mažų įdubų ar kalnelių. Dirva supurenama (5- 10 cm gyliu) rėžtukiniais grėbliais ar rankiniais kultivatoriais, jos perkasti nereikia. Jeigu derlingos žemės trūksta, būtina naudoti atvežtinį gruntą. Prieš sėją rekomenduojama pakartotinai išrinkti akmenis, grumstus ir piktžolių šaknis. Dirvai pagerinti galima naudoti natūralius gamtinius mineralus- ceolitus, jie pagerina dirvos fizinę ir cheminę sudėtį.
Tręšti veją reiktų prieš sėją, naudojant daug fosforo, turinčiomis trąšomis. Jis stiprina šaknų sistemą, skatina šoninių šakniastiebių formavimąsi. Trąšos tolygiai išbarstomos ranka arba barstytuvais ir grėbliu įterpiamos į žemę.
Galutinis lyginimas atliekamas, suskirstant sklypą į mažesniu plotus, kurie pažymimi kuoleliais. Orientuojantis į kuolelių žymas, paviršius išlyginamas nuimant arba pridedant grunto. Pakartotinai išlyginant reikia voluoti 2-3 kartus 100- 120 kg sveriančiu volu.
Vietos tinkamumą žolei sėti rodo 3 dalykai:
- Lygus paviršius;
- Smulkios struktūros dirvožemis, kuriame nėra akmenų, grumstų ar velėnos likučių;
- Reikiamo purumo dirvožemis, kad einant per dirvą matytųsi pėdų atspaudai, o ne gilūs pėdų įspaudai.
Sėja- tai vienas svarbiausių darbų įrengiant veją. Vejas galima sėti nuo ankstyvo pavasario iki rudens.
Paprastai nedideliuose plotuose vejos sėjamos rankomis, didesniuose naudojamos sėjamosios. Sėklų norma priklauso nuo vejos tipo ir pasirinkto mišinio, paprastai 1 araui reikia 2,5- 4 kg sėklų. Sėklos normą reikėtų padalyti į dvi dalis: vieną dalį sėti skersai, kitą- išilgai. Pasėtos sėklos įterpiamos į dirvą rombuotu arba tinkliniu volu, mažesniuose plotuose tai daroma naudojant grėblį.
Sėjos sėkmę ir sėklų sudygimą lemia šie veiksniai:
- sėklų kokybė;
- dirvos temperatūra (sėklos pradeda dygti, kai dirvos temperatūra 5- 6 ºC);
- drėgmė.
Kartais vien lietaus nepakanka, reikia pasirūpinti ir dirbtiniu laistymu. Labai svarbu laistyti nedideliais kiekiais ir nestipria srove, taip pat patartina jauno žolyno nemindžioti.
Ruloninė veja
Puikus būdas iš karto turėti žalią veja- ruloninė veja. Tokia veja galima vaikščioti, kai tik ji patiesiama.
Pirmas dalykas, į kurį turi būti atsižvelgta klojant veją, kad nors kloti veją galima beveik bet kuriuo metu, geriausia tai daryti pavasario – rudens mėnesiais, kad šalčiai ir sniegas nepakenktų vejai žiemą.
Žydinčių žolių pieva
Šienauti patinka ne kiekvienam, todėl alternatyva- žydinti veja. Jos privalumai:
Nereikia laistyti, pakanka pjauti 2 kartus per metus- birželio pabaigoje ir rugsėjį, nereikia tręšti- puošniausiai žydi skurdžioje žemėje auganti pievelė, po kurio laiko pasisėja pati.
Žydinčios pievos įrengiama taip pat kaip dekoratyvinė veja, tiesiog jai naudojami kitokie sėklų mišiniai.